Relacja z Debaty Oxfordzkiej „Nie masz fejsa, nie żyjesz”
Czy bez Facebook rzeczywiście nie da się żyć?

Tematem debaty było „Nie masz fejsa, nie żyjesz”. Po przywitaniu się, marszałek debaty (Michał Świętosławski) przedstawił publiczności tematy poprzednich debat oraz ogólne zasady. Po krótkim zapoznaniu się z regulaminem, Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Zgierza, Natalia Barylska przedstawiła skład zespołów broniących i negujących tezę.
W rolę eksperta zespołu broniącego tezę wcieliła się Julia Szwajcer – wokalistka zgierskiego zespołu „Boso”, twierdząca, że to właśnie dzięki aktywności na portalach społecznościowych wypromowała zespół, w którym śpiewa oraz swoją osobę.
Specjalistą grupy negującą tezę był Michał Koralewski – abstynent Facebook’a, praktyk i trener w zakresie ochrony danych osobowych, autor wielu szkoleń związanych z ochroną tychże danych, Naczelnik Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem w Urzędzie Miasta Zgierza.

„Za” a nawet „przeciw”
Następnie odbyło się pierwsze głosowanie, które wykazało że publiczność jest między sobą bardzo podzielona – nastąpił remis między osobami będącymi za i przeciw tezie. Kolejno przedstawiono krótkie statystyki portalu społecznościowego, o którym mowa w tezie – na Facebook’u w ciągu jednego miesiąca zostaje zamieszczonych ponad milion zdjęć, dziesięć milionów filmów, a ogólnie z tej olbrzymiej wirtualnej areny korzysta 15% populacji. Głównymi argumentami tezy były stwierdzenia, że to my decydujemy co chcemy wstawić, a czego nie chcemy wstawić na Facebook’a; mamy dzięki niemu możliwość robienia zakupów z wykorzystaniem tego portalu; możemy dzięki niemu korzystać z bezpłatnego kontaktu z ludźmi z zagranicy. Kontrargumentami tezy były spostrzeżenia, dotyczące tracenia własnej tożsamości; zakupy można robić też bez wykorzystania sieci internetowej; obserwujemy życie innych, zamiast w nim uczestniczyć. Przytoczę również kilka cytatów, które dość głęboko zapadły nam w pamięci – „Czy wyobrażacie sobie rozmawiać z babcią przez Facebook’a?”, „Trzeba iść z duchem czasu – kiedyś były telegrafy, dzisiaj jest Facebook”, „Nieczytanie regulaminu jest winą tylko i wyłącznie ludzi”, „Korzystając z Facebook’a tracimy samodzielność w zdobywaniu informacji”, „Zatracanie się w albumach”, „Ludzie żyli, żyją i żyć będą bez Facebook’a”.

„Masz fejsa, żyjesz”

Kolejne głosowanie dało jednoznaczną przewagę grupy obalającej tezę – różnica 23 głosów dała nam niepodważalną wiadomość o tym, że i bez udzielania się na Facebook’u można normalnie funkcjonować. Po części właściwej debaty zostały rozdane nagrody dla członków zespołów. Na sali obrad gościliśmy Pierwszego Zastępcę Prezydenta Miasta Zgierza – p. Przemysława Staniszewskiego, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Zgierza ds. Młodzieży – p. Renatę Malinowską oraz zgierską telewizję. Do debaty przygotowywała nas Karolina Miżyńska – kierowniczka Centrum Kultury Dziecka.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie się w naszą inicjatywę i zapraszamy do brania udziału w kolejnych.

Bartosz Frontczak

Ilość odsłon: 933
Dokument wytworzył(a): Bartosz Frontczak
Wprowadził(a): Aleksandra Wiaderkiewicz
Data publikacji: 2013-05-27 09:55
Ostatnia zmiana: 2013-05-27 09:55
Zakres ostatniej zmiany: Pierwsza publikacja.

Rejestr zmian - (0)
Data: 2013-05-27 09:55Wprowadził(a): Aleksandra WiaderkiewiczOpis zmian: Pierwsza publikacja.
separator