Sesja Rady Miasta Zgierz
Relacja ONLINE


2008-09-18 12:57
Pkt 3. porządku obrad - cd.
Uroczyste powitanie uczestniczek Igrzysk Olimpijskich w Pekinie – brązowej medalistki Pani Agnieszki Wieszczek i Pani Justyny Mospinek oraz innych zgierskich olimpijczyków.

Przewodniczący RMZ A. Mięsok wspomina także krótko postacie zmarłych olimpijczyków związanych z naszym miastem poprzez miejsce urodzenia, pracę bądź uprawianie sportu w zgierskich klubach.

Najstarszym z tego grona był Józef Jaworski, urodzony w 1903 r., uprawiający lekkoatletykę i reprezentujący barwy narodowe w biegach na Olimpiadzie w Paryżu w 1924 r. i Amsterdamie w 1928 r. Poległ na froncie w 1939 r.

Kolejnym zgierskim olimpijczykiem był Michał Antuszewicz, urodzony w 1909 r., hokeista, zawodnik Zgierskiego Klubu Sportowego „Włókniarz” i CWKS „Legia” Warszawa, uczestnik olimpiady zimowej w Oslo w 1952 r. (a więc w wieku 43 lat). Zmarł w 1993 r.

Jedną z najwybitniejszych lekkoatletek światowego formatu okresu międzywojennego była Jadwiga Ways (Wajs)-Grętkiewiczowa-Marcinkiewiczowa, dyskobolka z Pabianic, urodzona w 1912 r., pracownica fabryki Przemysł Chemiczny „Boruta” S.A. w Zgierzu, medalistka olimpijska z Los Angeles (w 1932 r.) i Berlina (4 lata później). Zmarła w 1990 r.

Jako ostatniego wspomina hokeistę na lodzie, Stanisława Olczyka, urodzonego w 1932 r., wychowanka Zgierskiego Klubu Sportowego „Włókniarz”, a później zawodnika warszawskiej „Legii”, jednego z najlepszych obrońców w dziejach polskiej reprezentacji, olimpijczyka z Cortiny d'Ampezzo (w 1956 r.) i Insbrucku (w 1964 r.), pięciokrotnego uczestnika Mistrzostw Świata. Stanisław Olczyk zmarł w 1996 r. i spoczywa na zgierskim Starym Cmentarzu przy ul. ks. Skargi jako jedyna osób z wyżej wymienionych.

Przewodniczący RMZ A. Mięsok prosi o uczczenie chwilą ciszy pamięci zmarłych olimpijczyków związanych z naszym miastem.

H. Urbanowski Przewodniczący Zarządu RO Stare Miasto gratuluje w imieniu wszystkich jednostek pomocniczych miasta Zgierza pani A. Wieszczek, J. Mospinek oraz wszystkim trenerom. Ma nadzieję, że to zainteresowanie sportem będzie trwało zawsze. Mówi o pięknym geście pani A. Wieszczek - przekazaniu medalu olimpijskiego na aukcję, w celu ratowania chorego dziecka jednego z tegorocznych olimpijczyków. Podsuwa prezydentowi pomysł na odkupienie olimpijskiego medalu. Wg pana Urbanowskiego byłaby to dobra promocja miasta. Przewodniczący poddał pod rozwagę wariant oddania medalu A. Wieszczek bądź wystawienie go na kolejną charytatywną aukcję lub, czemu był najbliższy, przekazania do Muzeum Miasta Zgierza.

W imieniu jednostek pomocniczych miasta Zgierza H. Urbanowski oraz Przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto M. Kolenda wręczają kwiaty olimpijkom.

Głos zabiera radny RMZ R. Gajda dziękuje, w imieniu Klubu Prawo i Sprawiedliwość, paniom A. Wieszczek oraz J. Mospinek za promocję Zgierza poprzez sport. Dziękuje również trenerom oraz wszystkim dotychczasowym olimpijczykom.

Członkowie Klubu PiS wręczają kwiaty olimpijkom.

Przewodniczący RMZ A. Mięsok odczytuje list gratulacyjny od Senatora RP Krzysztofa Kwiatkowskiego.

[ Powrót ]