Urządzenia ratujące życie w zgierskich urzędach i instytucjach


Od lipca na wyposażeniu Urzędu Miasta Zgierza oraz podległych gminie instytucjach znajdują się defibrylatory, czyli urządzenia oddziałujące prądem na mięsień sercowy aby przywrócić mu normalną, regularną pracę. W nagłych wypadkach defibrylator jest w stanie uratować życie osobie, której serce przestało bić.

Gmina Miasto Zgierz zakupiła 12 takich urządzeń za kwotę 49 tysięcy złotych. Poza siedzibą władz miasta, defibrylatory umieszczone zostały we wszystkich miejskich przychodniach zdrowia, na terenie ośrodka wypoczynkowego "Malinka", na basenie przy ul. Leśmiana, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Miejskim Ośrodku Kultury, Muzeum Miasta Zgierza oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

- Obsługa defibrylatora jest bardzo prosta, bo urządzenie ludzkim głosem informuje, jakie czynności należy kolejno wykonywać - mówi Tomasz Tołłoczko, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Zdrowia UMZ. - Najpierw aparat wykonuje EKG serca, a dopiero po pozytywnym wyniku zasygnalizowanym przez głośnik można przystąpić do akcji ratowniczej. Obsługa defibrylatora to jednak duża odpowiedzialność. Aby przełamać bariery związane z użyciem sprzętu, zorganizujemy szkolenia dla urzędników.

Decyzja o zakupie defibrylatorów zapadła po tragicznym zdarzeniu, jakie miało miejsce w jednej ze zgierskich przychodni zdrowia. W oczekiwaniu na wizytę u lekarza zmarła jedna z pacjentek. Być może jej życie udałoby się uratować, gdyby w placówce było urządzenie umożliwiające sercu powrót do regularnej pracy...

Dorota Jankiewicz
Rzecznik Prasowy UMZ

Data publikacji: 2009-07-01 15:21